tisdagen den 3:e januari 2012

Pavé dag 2!

 Så här såg ut min Pavé deg i morse efter 3 timmar ute i rumstemperatur och ungefär 20 timmar i en tätt låda i kylen. 
Jag formade den ganska lätt mot mig enligt min kontroversiella metoden :)  
Och bäddade den fint igen i den täta lådan... 
In i kylen igen tills i morgon! 

6 kommentarer:

Jarl sa...

Gott Nytt År Sebastien!
Det är så intressant att se hur du bakar hemma. Själv bakar jag just nu dina otroliga kanembullar men med vaniljsmör. Vad använder du för mjölblandning när du bakar Pavé?

Per Boussard sa...

Jag har också två såna på gång. De står i påse i låda på balkongen. Det är jättebra säsong för att ha uteliggarbröd just nu när temperaturen pendlar mellan mellan 1 och 5 grader ute, och det känns lite extra häftigt att veta att bröden vilar med skogsutsikt och rådjur som tassar runt knuten.

//P

sebastien Boudet sa...

Jarl: Gott nytt år du med! Jag hade 5 dl vatten, 500g Orga vetemjöl 250g Orga rågmjöl och 22g havssalt.

Per: Du är helt otroligt:) Du fick ett stort leende på mitt ansiktet!

Cupcakesfluffan sa...

Har inte en aning om vad Pave är :-), blir det lite brioche på bloggen snart :-), med recept.
Surdeg ja, dags att göra nya då mina är döda sedan länge, fy skäms på mig :-D, blev visst julgodis istället för bröd i december

God fortsättning på det nya året

sebastien Boudet sa...

Ja Linda, vad bra att du påminner mig om brioche! Jag hade lovat och sen glömde jag!
Angående din surdeg... Snifff! Men det gör inget! Lite mjöl och vatten och du är på gång igen!
Ha det bra

Andreas sa...

Hej hur mycket surdeg använder du? Eller använder man inte det i den typen av bröd?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...